W większościu przypadków użytkownicy w sejfie przechowują banknoty, karty kredytowe, diamenty, biżuterię oraz ważne dokumenty np. testament.
Jest to stalowa konstrukcja, wykonana z blachy. Sejfem nazywamy też czasami pojemnik metalowy z zamkiem lub zapięciem - ale także szafę, która przeznaczona jest do przechowywania wszelkiego rodzaju dóbr materialnych. Konstrukcja sejfu powinna uniemożliwić osobie nieupoważnionej do kradzieży lub wglądu w zawartość skarbca. Niekiedy sejfy mogą przykmować różne rozmiary od tych bardzo małych - kilkunastocentymetrowych do kilku metrowych, które mogę czasami przypominać całe pokoje.
Zakup sejfu powinna poprzedzać decyzja dotycząca lokalizacji i miejsca instalacji. Ważne jest też, aby przemyśleć decyzję dotyczącą np. miejsca gdzie sejf będzie użytkowany - czy w domu czy w firmie. Inne gabaryty powinien mieć sejf firmowy - a inny domowy. Bardzo ważne jest określenie, czy na przykład chcemy zamontować sejf w ścianie naszej sypialni czy w firmowym gabinecie. Nie każdy sejf nadaje się do instalacji w ścianie domu, o czym też należy pamiętać. Problem dotyczy szczególnie grubości ścian oraz możliwości wykonania otworu w ścianie. Bywa tak że sejf może być zbyt głęboki i montaż w ścianie może okazać się kompletnie niemożliwa. Trzeba wówczas pomyśleć nad innym rozwiązniem.
A co z przeznaczeniem sejfu - CHRONIĆ MA PRZED WŁAMANIEM CZY PRZED OGNIEM? Wszystkie sejfy, które są odporne na włamania, przeznaczone są głównie do przechowywania, kart kredytowych, wartościowych pamiątek, pieniędzy i biżuterii. Natomiast sejfy odporne na ogień bardziej nadają się do przechowywania dokumentów i nowoczesnych nośników informacji, komputerów osobistych, archiwizerów danych, czy dysków CD. W ostatnim czasie coraz więcej osób kupuje sejfy, które są odporne na działanie warunków ekstremalnych takich ak woda i ogień a nawet promieniowanie.
Powinniśmy zwrócić uwagę na takie parametry jak:
Przy montażu sejfw ściennych zawsze jest dużo problemów związanych z instalacją. Zależy czy sejf jest montowany na etapie stanu deweloperskiego czy już w gotowym biurze lub mieszkaniu.
W pierwszym przypadku wykańczanie wnętrza lokalu nie będzie powodować dodatkowych utrudnień, gdyż robimy to tak jak z montażem każdego elementu który chcemy wbudować w ściane. A firma wykonująca budowę bierze to pod uwagę i przygotowuje przestrzeń dla nowego sejfu. Inaczej jest kiedy sejf jest montowany w już wykończonym i wybudowanym lokalu. Wówczas należy się liczyć z pracami związanymi z wykuciem otworu oraz pracami wykończeniowymi. My polecamy skorzystać z doświadczonej firmy budowlanej lub świadczącej usługi remontowe. Zaoszczędzimy czas oraz zostanie to wykonane zgodnie ze sztuką budowlaną. Warto też mieć na uwadze bałagan jaki może powstać przy tego rodzaju pracach wykończeniowych. W związku z tym polecam wybrać doświadczoną firmę lub skorzystać z usług naszego zaprzyjaźnionego specjalisty, która zajmuje się wykańczaniem wnętrz na terenie Wrocławia. Jest to sprawdzony i fachowy partner, który na pewno będzie wstanie wykonać nawet najtrudniejsze zlecenie.Przed wyborem sejfu - należy się zastanowić również nad formą zamknięcia. Czy wygodniejszy będzie tradycyjny zamek do sejfu na klucz czy też np. elektroniczne rozwiązanie z kodem. W sejfach hotelowych raczej montuje się kod elektroniczny.